hHome Find a Club
Youngsters are put through their paces at Country Camp in April

Gold Fields squads named for Singa Cup, Phuket Cup

Football West News

Football West has named the Gold Fields Country State Squads for both the Singa Cup and Phuket Cup tournaments which take place in November.

The players were initially identified at last year’s Country Week. They were then invited to a four-day Country Camp in April this year.

The boys squads for the Singa Cup in Singapore will be away from November 2-9, while the girls are away from November 3-10.

The squads for the Phuket Cup in Thailand will be away from November 26-December 3.

SINGA CUP SQUADS

Gold Fields Under 12 Boys Regional State Squad

  • Finn Howard (CCJSA)

  • Cameron Zappia (CCJSA)

  • Nafis Biswas (Esperance)

  • Laird Polkinghorne (Esperance)

  • Rydn Rae-Anthonysz (Esperance)

  • Mac Hoefhamer (Geraldton)

  • Toben Carpenter (Geraldton)

  • Noah Allen (Goldfields)

  • Nicholas  Campo (Goldfields)

  • Tom Grylls (Karratha)

  • Lachlan Muscat (Karratha)

  • Jye Sander (Karratha)

  • Stuart Brayne (Newman)

  • Dominic Algeri (Port Hedland)

  • Tadi Kuzamba (Port Hedland)

  • Hayden Keating (Port Hedland)

Coach: Malcolm Rhodes
Team manager: Katrina McGrath

Gold Fields Under 14 Boys Regional State Squad

  • Matthew Eyles (Albany)

  • Ben Murgatroyd (Esperance)

  • Samuel Gleeson (Goldfields)

  • Charlie Campo (Goldfields)

  • Rory Murison (Goldfields)

  • Bafinu Katom (Goldfields)

  • Nicholas Caputo (Goldfields)

  • Isaac Hurst (Goldfields)

  • Logan Hill (Karratha)

  • Jimmy Kervin (Karratha)

  • Blake Perrin (Karratha)

  • Kelly Harding (LNJSA)

  • Finley Angove (LNJSA)

  • Harry Cross (LNJSA)

  • Jude Bowler-Wright (LNJSA)

  • Ben Cox (LNJSA)

Coach: John Warrington
Team manager: Libero Pietropaolo

Gold Fields Under 16 Boys Regional State Squad

  • Kyle Taylor (Albany)

  • Titan Hawkin-Puls (Albany)

  • Deklan Turnor (Albany)

  • Jacob Stone (Broome)

  • Lachlan Bonner (Broome)

  • Ollie Hulse (Broome)

  • Samuel Lynch (Broome)

  • Joshua Ierace (CCISA)

  • Marcus Glen (CCISA)

  • Tim Robinson (CCISA)

  • Anakin Clark (Esperance)

  • Caleb Waters (Esperance)

  • Finn Vooght-Simpson (Esperance)

  • Chris Sycamore (Karratha)

  • Ethan Gould (Newman)

  • Thomas Denney (Newman)

Coach: Peter Bliss
Team manager: Enzo Manera

Gold Fields Under 16 Girls Regional State Squad

  • Tavanna Lembo (Albany)

  • Charlotte Musk (Albany)

  • Lara Graham (CCJSA)

  • Sophie Smith (CCJSA)

  • Caitlin Parker (Esperance)

  • Jessica Smith (Esperance)

  • Charli Layton (Geraldton)

  • Daisy Herring (Geraldton)

  • Olivia Bidwell (Geraldton)

  • Shaan McCrorie (Goldfields)

  • Katie Hovelroud (Karratha)

  • Emily Hodder (LNJSA)

  • Janelle Roque (LNJSA)

  • Ayba Bakes (Newman)

  • Rhiannon Beer (Peel)

  • Bethany Denney (Port Hedland)

Coach: Annie Leyland
Team manager: Therese Charlton

Action from Country Camp in April

PHUKET CUP SQUADS

Gold Fields Under 13 Boys Regional State Squad

  • Tadiwnashe Kaguramamba (Geraldton)

  • Kristian Black (Goldfields)

  • Makua Vlasich (Goldfields)

  • Flynn Baroni (Goldfields)

  • Jandre Viviers (Goldfields)

  • Angus Cash (Goldfields)

  • Jacob Strachan (Goldfields)

  • Billy Drew (Goldfields)

  • Zachary Werchon (Karratha)

  • Justin Hodder (LNJSA)

  • Lucas Harper (LNJSA)

  • Jasper Reynolds (LNJSA)

  • Joel James (LNJSA)

  • Timon Bonelli (LNJSA)

  • Angus Melsom (LNJSA)

  • Noah Seed (Port Hedland)

Coach: Salv Todaro
Team manager: Tanya Kruck

Gold Fields Under 15 Boys Regional State Squad

  • Angus Latham (Albany)

  • Davis Milne (Albany)

  • Parker Wingard (Albany)

  • Sebastian Siemiginowski (Albany)

  • Judd Morris (Carnarvon)

  • Max Campbell (Esperance)

  • Dayne Van Maanen (Goldfields)

  • Asesu Magwa (Goldfields)

  • Calvin Mushangwe (Goldfields)

  • Saxon Epis-Brown (Goldfields)

  • Sean Nzuwa (Goldfields)

  • Jesse Van Hoek (Karratha)

  • James Richards (LNJSA)

  • Josh Maisey (LNJSA)

  • Takudzwa Hunya (Port Hedland)

  • David Smith (Port Hedland)

Coach: Garry Church
Team manager: Wing Kuen Wee