hHome Find a Club
Bayswater celebrate against Perth in round 1 of the QBE Night Series.

QBE Night Series quarter-finals this weekend

Football West News

Inglewood United and Stirling Lions will make their first QBE Night Series appearances this weekend as the knockout competition reaches the quarter-final stage.

Following first-round byes, last season’s PlayStation4 National Premier League WA runners up Inglewood will take on Sorrento, and Stirling Lions will tackle Armadale.

SCROLL DOWN FOR MATCH DETAILS AND SQUADS

Inglewood captain David Cyrus believes a solid effort in the QBE Night Series can lay the foundations for a positive league campaign.

“Our goal is to get off to a good start in the Night Series and that will set the tone for our league season,” Cyrus told inglewoodunitedfc.com.au.

“We’ve had a good pre-season. The squad is much the same as last year and the few additions we’ve made have lifted the standard and are showing some great potential.”

This weekend’s action kicks off at E&D Litis Stadium on Saturday at 5.30pm when Floreat Athena, who beat Balcatta 3-2 in the opening round, take on top-tier newcomers Mandurah City.

Armadale, fresh from their 2-0 win over Subiaco, will take on Stirling at 7.30pm, also at E&D Litis Stadium.

Sunday’s action will take place at the Perth Plaster Board Centre Stadium where home side Inglewood United take on Sorrento at 7.30pm.

Bayswater City, who stunned Perth SC 3-0 in the opening round, will take on ECU Joondalup, who impressed in their 4-0 win over Cockburn City, in the earlier game at 5.30pm.

Winners will advance to the semi-finals with the draw to be conducted at Football West headquarters on Monday morning.

 

PS4 NPLWA QUARTER FINALS FIXTURES

Saturday, January 28

E&D Litis Stadium

Mandurah City v Floreat Athena (5:30pm)

MANDURAH CITY: Andrew Brown; Bradley Eiffe; Craig Tone; Cyril Sharrock; Daniel Dyson; Jack Eades; Jacob Headington; Jamie Duncan; Jeffrey Bright; Joseph O’Brien; Joshua Warren; Lance Louvie; Mark McGlauchlan; Matthew Stares; Mitchell Firth; Mitchell Morrin; Oliver McGee; Oriol Fernandez; Oscar Thompson; Ryan Francis; Sean Troup; Slade Rule; Trent Wood

FLOREAT ATHENA: 3 Alexander Castiello; 4 Andrew Scaldaferro; 33 Cameron Yorke; 14 Chris Saldaris; Connor Campbell; 17 Dean Evans; 11 Dennis Galan; 9 Edin Nalic; 12 Jackson Morgan; 1 Jason Saldaris; 5 Jesse Fuller; 20 Joe Tweets; 8 Jonathan Stynes; Jay Lang; 16 Kye Douglas; 19 Lewis McMahon; 15 Ludovic Boi; 18 Phillip Arnold; 6 Ryan Moltan; 2 Shaun Timmins; 21 Spiro Dimitriou; 22 Taban Makoi

 

Stirling Lions v Armadale (7:30pm)

STIRLING LIONS: 3 Alex Suleski; 9 Alex Tanevski; 13 Ben Campbell; 4 Blamo Qua Qua; 10 Daniel Micevski; 17 Darren O’Riordan; 11 David Micevski; 8 David Sesay; 6 Dejan Spaseski; 5 Graham Doran; 21 Hasani Sinclair; 12 Jason Rubidge; 1 John Perkins; 20 Lance Alavakis; 18 Lukas De Lima; 16 Mathaing Mathiang; 2 Michael Pugliese; 7 Miki Vujacic; 23 Milan Ognejovic; 15 Shane Cassidy; 22 Vlad Naumovski; 14 Will Pender;  19 William Kessel

ARMADALE: 30 Alec Radonich; 18 Alexander Kretowicz; 10 Anthony Skorich; 13 Beau Rahim; 7 Charlie Kenna; 11 Dannie Richman; 24 Darren Francis; 16 David Annall; 2 Dylan White; 6 Faustinho Machochi; 19 Jackson Bealey; 3 Jake Sardelic; 17 James Atkins; 8 Jordan Pavett; 12 Josh Tumoe; 9 Kyle King; 1 Michael Cragg; 15 Nathan Costello; 4 Nathan Smith; 5 Sam Loveless; 14 Tristan Taylor

 

Sunday, January 29

Perth Plaster Board Centre Stadium

Bayswater City v ECU Joondalup ( 5:30pm)

BAYSWATER CITY: 23 Andrija Jukic; 5 Andy Reale; 17 Bor Bor Sam; 15 Brian Farrell; 21 David Heagney; 12 David Stokoe; 18 Declan Hargreaves; 11 Devon Gibson; 1 Devon Spence; 20 Giordano Colli; 2 Jack Jones; 4 Jacob Collard; 22 Jamie Murphy; 10 Jason Mirco; 3 Tristan Colli; 14 Lawrence Shuruma; 16 Ayden Dragun; 19 Luka Ninkovic; 25 Michael Cohen; 24 Sam Mitchinison; 6 Todd Howarth; 13 Trent Kay

ECU JOONDALUP: 22 Andy Higgins; 2 Ben Johns; 3 Cian Hirrell; 12 Coire McGuigan; 7 Danny Milne; 9 Daryl Nicol; 21 Dave Keenan; 16 Declan Hughes; 17 Ethan Kerridge; 1 Fraser Greenwood; 10 Gordon Smith; 19 James Owen; 14 Jayden Drummond; 18 Jon Higgins; 8 Kevin Moon; 6 Logan McIsaac; 5 Nathan Diaz; 11 Paddy Doyle; 23 Rikki Smith; 15 Sam Pollard; 4 Steven McGarry; 20 Todd Hoyle; 13 Tommy Amphlett

 

Sorrento v Inglewood United (7:30pm)

SORRENTO: 7 Alex Morgan; 61 Anthony Salpietro; 5 Billy Quinncroft; 20 Brad McDonald; 15 Brodie Martin; 22 Danny Jones; 6 Daryl Platten; 23 Jacob Shore; 1 James Morgan; 18 Jordan Brown; 3 Joshua Tucker; 62 Michael Woolcott; 17 Reece Vittiglia; 8 Ryan Pearson; 60 Sam Herbison; 10 Scott Bulloch; 14 Scott Witschge; 9 Sean Canham; 4 Shaun Kilkelly; 21 Spiro Dimitriou; 13 Steve McDonald; 11 Timothy Hill

INGLEWOOD UNITED: 1 Alex Dunn; 2 Alex Livings; 3 David Cyrus; 4 Scott Blackmore; 5 Adam Tong; 6 Calum O’Connell; 7 Kenny Keogh; 8 Jason Barrera; 9 Brian Woodall; 10 Ash Rosindale; 11 John Migas; 12 Luke Randazzo; 13 Josh Pereira; 14 Mark Pritchard; 15 Victor Brauner; 16 Kieron Stallard; 17 Tim Robertson; 18 Jason Colli; 19 Connor Becsi; 20 Alex Salmon; 21 Riley Stephenson; 22 Luke Hutchison