hHome Find a Club
The Gold Fields State U13 boys recently had a run out against ECU Joondalup

Boys’ NYC squads named

Football West News

Football West has named the squads to represent WA at the National Youth Championships for Boys.

The Gold Fields State Under 13 and Under 14 teams will take part in the prestigious tournament at Coffs Harbour, NSW, between September 30 and October 4.

Football West Skills Acquisition Trainer Brad Hassell, who will coach the U13s, said there was a large pool of players to choose from this year which is credit to the great work of the junior clubs.

“The National Youth Championships are the pinnacle in Australia for players in these age groups and always attracts a lot of interest,” he said.

“The players have done really well to earn their spots and I am confident they will do well.

“I would like to thank their parents and clubs, who have been very co-operative, and also Gold Fields, who sponsor all of our State teams.”

The WA teams will be aiming to repeat the success of two years ago, when Hassell and his assistant John Walmseley led the State U13 side to a famous tournament victory.

Three of that side – Sebastian Gomez, Joshua Rawlins and Aiki Tsukamoto – have this month been playing for the Australia Joeys team in the 2019 AFF Under 15 Championship in Thailand.

“We had a very good team in 2017 and I’m confident that both of our sides can go close again,” Hassell said.

“The success of the three players who have gone on to play for Australia underlines the quality that is on show at Coffs.”

Squads

Gold Fields Boys State U13s

Coach: Brad Hassell

Assistant Coach: John Walmsley

Daniel

Bennie

Sorrento

William

Brennan

ECU Joondalup

Liam

Coyne

Sorrento

Giovanni

De Abreu

ECU Joondalup

Gion

Escape

Inglewood United

Akin

Gianfrancesco

Perth SC

Benjamin

Heppenstall

Joondalup City

Sonny

Inzalaco

ECU Joondalup

Daniel

Jankuloski

Bayswater City

Kaien

Lim

Subiaco

Lewis

Moses

ECU Joondalup

Harrison

Murray

Rockingham City

Sean

Palethorpe

Fremantle City

Tyson

Poule

ECU Joondalup

Gert (GJ)

Prinsloo

Balcatta

Yohannes

Toto

Bayswater City

Taylor-Phoenix

Wright

ECU

Gold Fields Boys State U14s

Coach: Matt Brook

Assistant Coach: Mark Scanlan

Darius

Andres

Joondalup City

Marino

Gojak

Cockburn City

Ethan

Banks

Sorrento

Woody

Leonard

ECU Joondalup

Jay

Patel

ECU Joondalup

Michael

Huynh

Inglewood United

Timon

Bonelli

South West Phoenix

Fabiano

De Abreu

ECU Joondalup

Jacob

Marshall

ECU Joondalup

Sameer

Hourani

Ellenbrook United

Sam

Byrne

Mandurah City

Toby

Snook

ECU Joondalup

Royie

Rahamim

Bayswater City

Josh

Kingston

ECU Joondalup

Alex

Da Rocha

Perth SC

Lachlan

Byrne

Murdoch Uni Melville

Orhan

Boric

Perth SC